
Žgaravica je čest problem povezan sa suvremenim načinom života.
Inhibitori protonske pumpe najbolji su lijekovi za simptome GERB-a i žgaravice.
Suvremeni stil života često je povezan s nezdravim odabirima te može uzrokovati probleme sa želucem. Razgovarali smo s Damijanom Gazvodom, dr.med., spec. obiteljske medicine, o ulozi IPP-a i promjenama životnog stila potrebnima za liječenje žgaravice.
Zašto dolazi do žgaravice
Žgaravica se javlja kad donji sfinkter jednjaka postane previše opušten. Hrana pomiješana sa želučanom i žučnom kiselinom te s probavnim enzimima vraća se u jednjak, što može uzrokovati upalu. Neki bolesnici osjećaju teže probleme, iako na jednjaku nisu vidljive fiziološke promjene. U asimptomatičnih bolesnika sumnjamo na oštećenje jednjaka zbog drugih tegoba.
Problemi nastaju u gornjem dijelu grla, a manifestiraju se kao promuklost, kašalj ili napadaj astme ili kao promjena u usnoj šupljini koja dovodi do nastanka čireva na jeziku ili oštećenja zubne cakline. Kad nisu prisutni nikakvi jasni simptomi ili ih bolesnik baš i ne osjeća, govorimo o ekstraezofagealnim simptomima. Jedan od njih je apneja u snu. Uzrokovana je kiselinom koja dolazi do glasnica. Uslijed kontrakcije mišića mogući su povremeni prestanci disanja tijekom spavanja.
Kad se radi o kvaliteti života, na što se bolesnici najviše žale?
Najviše im smeta refluks, odnosno osjećaj peckanja iza prsne kosti neposredno nakon obroka, osobito nakon težih večernjih obroka. Problemi su izraženiji noću, tijekom spavanja. Također primjećujemo da bolesnike – osim kašlja, koji im remeti spavanje i plaši ih – više muče druge stvari. U posljednje vrijeme porastao je broj dijagnoza apneje u snu. Apneja u snu nije tako bezopasna kako se čini – može predstavljati ozbiljnu opasnost za zdravlje bolesnika.
Uloga IPP-a u liječenju
IPP-i su postali prvi izbor za liječenje bolesnika s potvrđenom žgaravicom ili drugim simptomima gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB). Nakon 2 tjedna, njihovi problemi obično nestaju. Radi zaštite želučane sluznice, u starijih bolesnika, koji često uzimaju razne lijekove koji mogu uzrokovati upalu sluznice želuca, preporučuje se dugoročno liječenje malim dozama IPP-a.
Znate li za još neki mit povezan s liječenjem žgaravice?
Kod samoliječenja bolesnici često slijede preporuke koje nisu utemeljene na znanosti. Jedna takva popularna preporuka je da odmah ujutro treba piti limunov sok. Morate razumjeti da limunov sok opušta sfinkter, zbog čega još više kiseline dospijeva u jednjak.
Kako si možete sami pomoći
Nolpaza control* namijenjena je za kratkoročno liječenje simptoma refluksa (npr. žgaravice, regurgitacije) u odraslih. Ako takvi problemi potraju dva tjedna ili dulje, možda trebate posjetiti liječnika.

Zanimljivosti
- Ako često imate žgaravicu, savjetuje se otići u šetnju nakon obroka. Ne preporučuju se nikakve aktivnosti koje povećavaju tlak u intraabdominalnom traktu (npr. sagibanje u struku).
- Dugo vremena ljudi su vjerovali da mlijeko neutralizira želučanu kiselinu. Problem je u tome što se ono, čim ga popijete, ukiseli i uopće ne pomaže.
- Pivo je vrsta pića koja najviše povećava lučenje želučane kiseline. Pušenje je također vrlo česta i štetna loša navika koja uvelike doprinosi žgaravici.
Razgovor s Damjanom Gazvodom, dr. med., spec. obiteljske medicine. (7.12.2018.). Žgaravica i problemi povezani sa žgaravicom. Krkina arhiva.